Hirszowie zjechali do Banina

W pierwszy weekend lipca w Banianie spotkały się rodziny rodu Hirsz/Hirsch.
Zjazd odbył się już po raz czwarty, a w tegorocznym spotkaniu wzięli udział członkowie 73 familii należących do tego starego rodu, którego początki sięgają 1265 roku. Po raz pierwszy pojawili się Hirszowie zza oceanu, a konkretnie ze Stanów Zjednoczonych.

Swój Zjazd Hirszowie rozpoczęli od uroczystej mszy św., z liturgią w języku kaszubskim, w kościele p.w. św. Józefa w Czeczewie. Koncelebrantami jej byli: postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Leona Hirsch ks. dr Ludwik Fąs, proboszcz parafii św. Józefa ks. Józef Kuchta oraz ks. Roman Januszewski proboszcz z Gdańska- Kokoszek.
Część towarzyska zjazdu rozpoczęła się po południu w dworku Novello w Baninie. Tutaj, w ramach obchodów 40-lecia pracy twórczej poety, kompozytora Jerzego Stachurskiego - jubilat przedstawił zebranym rodzinom swoją bogatą, twórczość artystyczną. Podczas występu przedstawił jeden z wierszy oraz zaprosił wszystkich na monograficzny koncert kompozytorski, który odbędzie się 16 listopada w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jubilat za prezentację otrzymał gorące brawa i rodowy upominek.

Następnie pisarz Józef Wójcik przedstawił swoją książkę "Kaszubskie losy. cz. I" pokazującą losy rodzin kaszubskich oraz rodzin z rodu Hirsz/Hirsz w czasach powrotu ziemi kaszubskiej do Polski oraz tworzenia się 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty i Wolnego Miasta Gdańska do momentu rozpoczęcia budowy Gdyni.
W czasie Zjazdu wiele tematów rozmów związanych było ze Sługą Bożym Leonem Hirschem, który już niedługo zostanie beatyfikowany. Będzie to dla rodu Hirsz/Hirsch oraz Kaszubów bardzo ważne wydarzenie. Oprócz Leona Hirsch na ołtarze zostanie wyniesionych jeszcze 11 pochodzących z Kaszub męczenników II wojny światowej.
Zjazd był też okazją do przypomnienia bohatera wojny polsko-bolszewickiej, ppor. Jana Hirsza, kawalera Virtuti Militari, jednego z założycieli Wojskowej Organizacji Pomorza oraz bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty.
15 sierpnia tego roku o godz. 11.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie odbędzie się uroczysta msza św. odpustowa w intencji ppor. Jana Hirsz oraz żołnierzy - Kaszubów służących w 66 Kaszubskim Pułku Piechoty. Później rozpoczęła się zabawa, która trwała do białego rana. Następny, V Zjazd Rodu Hirsz/Hirsch zaplanowany został na 5-6 września 2015 roku.

nadesłane/Marian Hirsz Żródło:
Kartuzy info

Komentowanie niedostępne