Apel o kaucjonowanie opakowań.

W trosce o zmniejszenie kosztów Burmistrz i Rada Miejska apelują do Prezydenta o uruchomienie w Polsce systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań.
Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z Radą Miejską zaapelowali do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka o uruchomienie ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET, szklanych typu butelki po napojach oraz aluminiowych typu puszki po napojach.
Za wprowadzeniem wspomnianego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań zwrotnych opowiedziały się dotychczas, postulując niniejsze rozwiązanie w Ministerstwie Środowiska, m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu czy Polski Związek Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych.
W Niemczech system działa już od 2003 roku, odzyskuje się ponad 90% butelek PET. Niemcy tym samym uzyskują najwyższy poziom odzysku w całej Europie. System kaucyjny to opłata przy zakupie i jej zwrot przy oddaniu opakowania. Ten prosty mechanizm zachęca konsumentów do zwrotu opakowań.

  • Doświadczenia naszego zachodniego sąsiada, są dobrym przykładem do wprowadzenia podobnego systemu w Polsce, jednak należy mieć na uwadze, że nie może się to odbyć bez wprowadzenia ogólnopolskich przepisów dotyczących kaucji – podkreśla Burmistrz Żukowa.

Źródło:

https://www.zukowo.pl/W_trosce_o_zmniejszenie_kosztow_Burmistrz_i_Rada_Miejska_apeluja_do_Prezydenta_o_uruchomienie_w_Polsce_systemu_dotyczacego_kaucjonowania_opakowan,10,5418?fbclid=IwAR0fUG8rhlFwa0e-wh7boZXtlo07pWMqr60lxkBTgsvmHvDs2TlEmSMORYE

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka