Kolejne dofinansowania do budowy dróg gminnych.

Gmina Żukowo pozyskała kolejne dofinansowanie tym razem ponad 7 milionów złotych na budowę ulicy Pszennej …. Aż się cisną na język słowa … „Oby wybory były co roku ”.

Urzędnikom z Urzędu Gminy w Żukowie na czele z Panem Burmistrzem Wojciechem Kankowskim gratulujemy rekordowej ilości pozyskanych dofinansowań i życzymy kolejnych.

Pytanie dlaczego ul Pszenna jest tak bardzo ważna dla mieszkańców Banina?

W Baninie mamy 4 zbiorcze/główne drogi ul Tuchomska, Lotnicza, Pszenna i Lipowa. Lipowa jest łącznikiem Banina z Żukowem, ul Lotnicza jako droga powiatowa na dzień dzisiejszy łączy 20 z drogą dojazdową do Gdańska, ul Tuchomska jest alternatywną drogą łączącą 20 z Lotniczą oraz ulica Pszenna w połączeniu z Kolejową i Spacerową które tworzą alternatywną do Lotniczej drogę w kierunku Gdańska. Niedługo kończy się budowa szkoły na ulicy Lotniczej, która powinna nastąpić z końcem lutego 2024 roku, z początkiem roku 2025 uruchomiona będzie Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta do której i z której dojazd do Gdańska będzie niestety ulicą Lotniczą. Lotnicza na dzień dzisiejszy jest znacznie obciążona ruchem kołowym, który jeszcze bardziej się nasili i będzie znacznie utrudniony przez uruchomienie nowej szkoły. (parking szkolny po stronie kościoła, większa liczba pieszych, sygnalizacja świetlna na pasach, znacznie większy ruch pojazdów odwożących dzieci do szkoły) Ponadto w momencie otwarcia węzła OMT w Miszewie dodatkowy ruch kierowany z Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej do lotniska będzie przebiegał właśnie przez ulicę Lotniczą, która stanie się swojego rodzaju drogą tranzytową. Kilka miesięcy temu powstało „Studium budowy tzw. Obwodnicy Banina” Niestety poza powstaniem samego studium z wskazanymi 3 wariantami nic więcej obecnie niestety się nie dzieje w kierunku realizacji projektu. Przypomnę, że władze samorządowe zakładają, że czas realizacji Obwodnicy Banina to około 10lat (od pozyskania finansów, wykonania projektu do otwarcia drogi)!!! Tak więc przez ten okres mamy być skazani na codzienne korki. Widać nikt nie wyciągnął wniosków z „Żukowskich korków” i zamiast dmuchać na zimne i jednocześnie z OMT budować drogę dojazdową tzw. Obwodnicę Banina nic się w tym kierunku nie dzieje. W tym miejscu umieszczę ulicę Pszenną, Kolejową i Spacerową jako na dzień dzisiejszy, czy chcemy czy nie, ulice alternatywne do ulicy Lotniczej. Omijające centrum miejscowości i dające możliwość choć trochę odciążenia ulicy Lotniczej i poprawienia jej przepustowości. Co z tego że np. wybudujemy ulicę Księżycową czy Rolniczą jak będą prowadzić do zakorkowanej Lotniczej a alternatywna droga będzie w obecnym stanie. Dlatego też tak ważne jest by jak najszybciej rozpocząć realizację ulicy Pszennej oraz oczywiście Kolejowej i Spacerowej.

Pozostaje pytanie co z ulicą Księżycową? Dokumentacja projektowa ulicy Księżycowej jest realizowana równocześnie z projektem ulicy Pszennej i do końca roku ma być zakończona uzyskaniem pozwolenia na budowę. Realizacja tego projektu jest również uzależniona od otrzymania dofinansowania, gdyż na dzień dzisiejszy nierealne jest zrealizowanie obu inwestycji tylko i wyłącznie z budżetu Gminy, ze względu na szacunkowe koszty około 15mln zł Pszenna i około 10mln zł ulica Księżycowa. Osobiście uważam, że wartość przekroczy odpowiednio 20mln zł i 12mln zł. Nadmienię, że Gmina Żukowo wystąpiła również o dofinansowanie na budowę ulicy Księżycowej i oczekuje decyzji władz centralnych. Po otrzymaniu dofinansowania ten projekt również będzie realizowany.

Ulica Rolnicza jak wszyscy wiemy ma już projekt chodnika oraz ogłoszony i zakończony przetarg. Gmina Żukowo zakładała, że koszt realizacji chodnika będzie wynosił około półtorej miliona złotych najniższa oferta z przetargu jest na kwotę ponad 2,7 miliona złotych brakująca kwota zostanie dołożona z budżetu Gminy Żukowo. Koszt realizacji związany jest z koniecznością wykonania kanałów technologicznych oraz kompletnej kanalizacji burzowej, która w późniejszym etapie będzie wykorzystana oczywiście do realizacji ulicy w jej docelowej nawierzchni czyli w asfalcie. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni możemy spodziewać się podpisania umowy na realizację tego zadania. Zarazem z realizacją chodnika i Kanalizacji burzowej wykonany zostanie również brakujący fragment oświetlenia na który wraz z budową chodnika, już jakiś czas temu przeznaczyliśmy środki z funduszu sołeckiego.

Szacunkowy koszt realizacji ulicy Pszennej to jest około 15 milionów złotych (szacuję 20mln zł) projekt ma być realizowany w całości a więc od istniejącego ronda na wysokości ulicy Polnego Wiatru do ulicy Lipowej. Przetarg zostanie ogłoszony po uzyskaniu pozwolenia na budowę czyli w okolicach grudnia tego roku, realizacja rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Link z informacją o dofinansowaniu: https://www.zukowo.pl/Ponad_126_mln_zl_dofinansowania_do_budowy_ulic_w_Baninie_Chwaszczynie_i_Zukowie,27,7888#sub_mid

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka