Mniejsze wpływy do budżetu, mniej na zadania Gminy

Rządowa zmiana podatkowa związana z ulgą dla osób do 26 roku życia znacznie „odbije się” na budżecie samorządów. Nie inaczej będzie w Żukowie.

Związek Miast Polskich wylicza prognozowane straty dla poszczególnych samorządów i podaje, że „Według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw ubytek w dochodach JST w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 % w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku.” Stosując takie wyliczenia Gmina Żukowo straci ok. 6,6 mln zł.

Oczywiście podany rezultat to prognoza i nie należy jej traktować jako wynik ostateczny. Jak zaznacza ZMP „Ostateczne wyliczenia miast mogą się różnić od naszych w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat.” Zakładać można jednak, że strata liczona będzie w milionach złotych.

– Takiej luki w budżecie nie będziemy w stanie wypełnić żadną rezerwą – mówi Burmistrz Gminy Żukowo. – Niestety część planowanych zadań będziemy musieli odłożyć w czasie, z innych najzwyczajniej w świecie zrezygnować.

źródło:

https://www.zukowo.pl/Mniejsze_wplywy_do_budzetu_mniej_na_zadania_Gminy,10,5596

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka