NIE DOKARMIAĆ DZIKÓW!!!

W związku z licznymi skargami dot. bytowania dzików na obszarze Banina, apeluje się o niedokarmianie dzików. 

Informujemy, że Koło łowieckie dużym nakładem pracy oraz środków finansowych, stara się nie dopuścić do rozpowszechniania się ich w terenie silnie zurbanizowanym.

W tym celu m.in. dokarmia je na obszarze leśnym. Jednak tego typu starania niweczy dokarmianie zwierzyny przez mieszkańców.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2022 r. 

w sprawie wprowadzenia w 2022 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu czesne wykrycie zagrożeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”…Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zakazuje się dokarmiania dzików.

Komunikat Urzędu Gminy w Żukowie: https://www.zukowo.pl/Komunikat_w_sprawie_dokarmiania_dzikow,10,8062#sub_mid

Komunikat w sprawie dokarmiania dzików

W związku ze zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi pojawienia się dzików na terenach zabudowanych Banina, przypominamy, że głównym powodem pojawiania się dzikiej zwierzyny na terenach zabudowanych jest łatwy dostęp do pożywienia. Prosimy, aby absolutnie nie dokarmiać dzików.

Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do takiej sytuacji i będzie przekazywał taką postawę swojemu potomstwu. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach i pojemnikach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe, poprzez wyrzucanie odpadów żywnościowych w łatwo dostępnych dla dzików miejscach. Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki. Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie zostawiać otwartych worków ze śmieciami obok pojemników. Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych! Koło łowieckie przeznacza spore na dokarmianie dzików w lesie, celem utrzymania ich na terenie leśnym, co przez dokarmianie mieszkańców jest niweczone.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka