NOC MUZEÓW W ŻUKOWIE

20 MAJA, GODZINY: 20.00-1.45, MIEJSCE: Kościół pw. WNMP w Żukowie, ul. 3 Maja 4, WSTĘP: bezpłatny

Ponad 800 lat temu gdański książę Mściwoj I jego żona Zwinisława sprowadzili na Pomorze siostry norbertanki, które w dolinie Raduni przy osadzie Żukowo zbudowały swój klasztor. Przez stulecia było to centrum życia duchowego, oświatowego, a czasami także gospodarczego tego rejonu Kaszub i nieodległego Gdańska. Poklasztorny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest prawdziwą perłą pomorskiej architektury i nekropolią gdańskich księżniczek. Jeżeli chcecie zachwycić się bogactwem architektury i wyposażenia oraz  niepowtarzalną atmosferą przywołującą czasy średniowiecza, gdy przybyły tu norbertanki, to zapraszamy do Żukowa.

W czasie tej niezwykłej nocy będziecie mieli okazje odkryć zakamarki kościoła, poznać historię żukowskiego zakonu oraz spotkać, jak żywe, postacie z jego dziejów. Posłuchacie chorału gregoriańskiego i muzyki organowej oraz skosztujecie klasztornej strawy i rozsmakujecie się w ziołowych herbatach. Dzieci poznają tutejsze legendy i dowiedzą się dlaczego żukowskie róże kwitną na niebiesko i czemu bobry przyczyniły się do powstania Żukowa.

Siostry prowadziły przy klasztorze szkołę dla dziewcząt, w której uczyły haftowania, stąd wielu nazywa Żukowo kolebką kaszubskiego haftu. Odwiedzając izbę haftu w przykościelnym Muzeum Parafialnym zobaczycie hafciarki przy pracy i sami będziecie mogli popróbować swoich sił w tej dziedzinie. A komu igła i nitka wydają się zbyt skomplikowanymi narzędziami, temu pokażemy jak inaczej można ozdabiać motywami kaszubskimi przedmioty codziennego użytku.

Program:

20:00 – 21:30    22:00 – 23:30   00:00 – 1:30

Zwiedzanie z przewodnikiem historycznego centrum Żukowa na trasie: kościół św. Jana Chrzciciela (miejsce zbiórki), kościół poklasztorny WNMP wraz z dziedzińcem i Muzeum Parafialnym z izbą haft kaszubskiego.

21:30 – 21:45   23:30 – 23:45   1:30 – 1:45

Pokazy fechtunku i walki rycerskiej na Dziedzińcu Kościoła WNMP w Żukowie.

21:45 – Rozstrzygnięcie konkursu na makietę Kościoła pw. WNMP w Żukowie

20:00- 1:45 – na dziedzińcu możliwość degustacji strawy klasztornej i herbat ziołowych

  • wystawa zdjęć „Żukowo – wczoraj i dziś” ,
  • stanowiska rzemieślnicze: wyrabianie papieru czerpanego, kaligrafia i garncarstwo,
  • pokaz łuczniczy,
  • warsztaty haftu i inne.

Uczestnicy pokazów będą mieli okazję zobaczyć walki rycerskie, a także przebrać się w zbroję i dzierżyć w ręku miecz co często jest jedyną okazją w życiu, by poczuć się jak prawdziwy rycerz.

 

Serdecznie zapraszamy!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka