Ważne – kontaktuje się z państwem rachmistrz traci się prawo do samospisu

Drodzy Mieszkańcy, jeśli chcecie spisać się sami przez internet powinniście to zrobić zanim zadzwoni do Was rachmistrz.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, podstawową formą spisu jest samospis internetowy. W momencie gdy z respondentem skontaktuje się rachmistrz (telefonicznie bądź osobiście) respondent ma obowiązek podać dane do spisu rachmistrzowi. Tracicie Państwo wówczas możliwość dokonania samospisu.

W przypadku odmowy podania tych danych rachmistrz sporządza notatkę, na podstawie której GUS kieruje wniosek do Policji o ukaranie. W województwie pomorskim są pierwsze zgłoszenia do Policji za odmowę podania danych rachmistrzowi.

Przypominamy, że spisać można się tutaj: https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations

Z kolei rachmistrz będzie dzwonił z jednego z poniższych numerów

  • 22 828 88 88
  • 22 279 99 99 (nr infolinii spisowej)

Tożsamość rachmistrza sprawdzić można tutaj: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ lub dzwoniąc do Urzędu Gminy w Żukowie pod numer 58 685 83 24

Spisać można się również w budynku Urzędu Gminy w Żukowie

W tym celu zostały przygotowane dwa pomieszczenia (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych) wyposażone w sprzęt komputerowy, który ma służyć do dokonania samospisu osobom, które chcą się spisać lecz nie mają dostępu do komputera czy internetu.

Osoby chcące skorzystać z możliwości samospisu w Urzędzie proszone są o umawianie się z członkiem Gminnego Biura Spisowego Gminy Żukowo pod numerem telefonu 601-723-705.

Na spisanych czeka loteria

Udział w spisie wiąże się z loterią. Wśród nagród jest 16 samochodów Toyota Yaris. Szczegóły znajdą Państwo tutaj.: https://loteria.spis.gov.pl/

Dlaczego NSP jest tak istotny?

Powodów jest kilka. Warto jednak przede wszystkim zaznaczyć, że Polska jako członek Unii Europejskiej korzysta z dotacji unijnych, które przyznawane są m.in. w oparciu o wielkość kraju i liczebność mieszkańców, określoną wynikami ostatniego spisu. Jego wyniki pozwalają również odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka