Kaszubskie filmy ruszyły

Otwarcie Festiwalu Filmów Kaszubskich tym razem nastąpiło w restauracji Gryf w Żukowie. Zaprezentowano całkiem nowy film dokumentalny o tytule „Nieustraszeni żołnierze z Kaszub” zrealizowany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, do którego zdjęcia wykonał Zbigniew Gruba.

Jest to film o żołnierzach bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał znaczącą rolę w dziele zachowania odzyskanej niepodległości kraju. Wielcy bohaterowie tego pułku, jak np. Jan Hirsz, związani byli z Gminą Żukowo. W Żukowie jest też Rondo im. Kaszubskiego Pułku. Inny żołnierz Leon Kąkol od 2017 roku jest patronem szkoły w Grzybnie pod Kartuzami. Z kolei – jak powiedziano w filmie – wciąż na lepsze poznanie czeka postać najwybitniejszego w dziejach żołnierza z Kaszub, gen. dywizji Antoniego Zdrojewskiego ze Skorzewa pod Kościerzyną – dowódcy wojsk polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej, awansowanego nawet w 1973 roku, przez rząd londyński, na marszałka Polski.

Dzieje pułku i historia jego bohaterów, udowadniają jak wielu zacnych ludzi wyszło z tej ziemi, najczęściej niedocenianych, czasami wręcz wzgardzonych, podobnie jak język i regionalizm kaszubski przez wiele powojennych lat. Szczęśliwie – głównie dzięki oddanym pasjonatom historii, takim jak zmarły przed rokiem Marian Hirsz – pamięć o tych wybitnych bohaterach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty dostępuje szczególnej nobilitacji w stulecie niepodległości naszego kraju, a wraz z tym faktem wzrasta też szacunek do najświętszych wartości tej ziemi: patriotyzmu, wiary, szacunku dla starszych oraz języka i kultury kaszubskiej.

 Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich ùwôżómë za òdemkłi – wspólnie wypowiedzieli burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidte, a także prezesi oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie Lidwina Kreft i Baninie Elżbieta Pryczkowska inaugurując kolejną edycję tej ważnej letniej imprezy na Kaszubach.

Gośćmi festiwalu byli uczestnicy uroczystości religijno-patriotycznej, która nieco wcześniej odbyła się wpierw w mariackim kościele, a potem na placu przy kościele św. Jana w Żukowie. Tam odsłonięto m.in. tablicę pamięci Mariana Hirsza, autora książki „Nieustraszeni”. Byli też liczni członkowie rodziny oraz przedstawiciele Rady Oddziałów Środkowych.

Kolejne spotkania filmowe odbywać się będą w każdy czwartek lipca o godz. 20.00 w restauracji „Mùlk” w Miszewku.

Program

5.07 – Miszewko – Król Kaszubów – Karol Krefft, Klasztor w Żukowie – Skarbë Kaszëb, Nieustraszeni żołnierze z Kaszub, 20 ’, real. E. Pryczkowski

12.07 – Miszewko – Żywioły 2, (pol. kasz., 2017, 60′), reż. E. Karczewska, Piotr Zatoń

19.07 – Miszewko –  Królowa Kaszub (1995, 25′); Swiónowskô nasza Matinkò (2016, 28′) real. E. Pryczkowski,

26.07 – Miszewko – Filmowe impresje młodych „Wieszczy” i „Bòrowô cotka”, ks. Antoni Pepliński, 100 lat, Skarbë Kaszëb

[tekst: Eugeniusz Pryczkowski]

źródło:zukowo.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka