Gminne inwestycje wodne

W ciągu ostatnich 4 lat Gmina Żukowo zrealizowała szereg inwestycji związanych z zabezpieczeniem mieszkańców gminy w wodę. Łączna wartość wydatków na ten cel to niemal 5 mln złotych.

Od 2015 r. Gmina systematycznie realizuje zadania związane z poprawą gospodarki wodnej. W samym 2015 r. powstały trzy studnie głębinowe dla ujęcia wody w następujących miejscowościach: Chwaszczyno, Niestępowo i Łapino oraz zbiornik retencyjny wody pitnej przy ul. Dambka w Żukowie o pojemności 250 m3. W 2016 r. wybudowano zbiornik retencyjny wody pitnej (pojemność 200 m3) wraz z przepompownią wody II stopnia oraz niezbędną infrastrukturą w stacji uzdatniania wody w Leźnie.

Kolejne lata to budowa zbiorników retencyjnych na wodę pitną w Skrzeszewie (pojemość 300 m3) oraz w Baninie (pojemość 400m3). Nowe zbiorniki w Chwaszczynie o pojemności 500 m3 zostały oddane do użytku w połowie maja br. Podjęto również działania mające na celu poprawę jakości uzdatniania wody, zwiększenia i zapewnienia bezawaryjnej ciągłości dostawy wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Baninie. Na stacji funkcjonują zbiorniki, które służą do magazynowania wody pitnej, co pozwoli wyrównać deficyty wody i zapewni ciągłość dostaw wody w gminnym systemie wodociągowym w okresach maksymalnego rozbioru wody. W kwietniu 2018 r. podpisano umowę na zaprojektowanie oraz wykonanie modernizacji Stacji Uzdatniania Wody. Wszelkie prace z tym związane mają zakończyć się do października 2018 r. We wskazanym terminie mogą występować okresowe problemy z ciągłością dostawy wody.

W 2017 r. zakupione oraz zamontowane zostały nowe agregaty prądotwórcze wolnostojące dla zasilania awaryjnego stacji uzdatniania wody w Leźnie, Niestępowie i Skrzeszewie (390 tys. zł). Każda ze stacji uzdatniania wody wyposażona została w nowy układ SZR w celu utrzymania prawidłowej pracy urządzeń. Na terenie stacji uzdatniania wody w Skrzeszewie wykonano modernizację instalacji elektrycznej oświetlenia, gniazd i sterowania oraz zakupiono i wymieniono rozdzielnicę główną.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka