Ogłoszono przetarg na budowę Obwodnicy Metropolitalnej

19 sierpnia 2020 r. w Żukowie Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury ogłosił przetarg na budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Przeprowadzenie prac budowlanych przewidziano w latach 2023-25.

Obwodnica Metropolitalna – WIZUALIZACJA – https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=kFkCMDaA81g

6 czerwca 2020 r. rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu nakładów na Program Budowy Dróg Krajowych – uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.). Wśród tych dróg jest także Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Decyzja Rządu o przekazaniu dodatkowych środków na realizację m.in. tego odcinka drogi ekspresowej S6 i realizacji w oparciu o środki budżetu państwa (a nie jak wcześniej planowano w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) pozwoli usprawnić i przyspieszy proces budowy tej potrzebnej dla regionu i całej Polski drogi.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas. Trasa ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa około 39 km. Została ona podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km;

Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Żukowie głos zabrali m.in. Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury, Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski, Kazimierz Smoliński Poseł na Sejm, Magdalena Sroka Poseł na Sejm, Bogdan Łapa Starosta Powiatu Kartuskiego oraz Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo.  Wszyscy podkreślali, że budowa OMT ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu, w tym także dla mieszkańców powiatu kartuskiego. Dlatego o realizację inwestycji długo zabiegały m.in. władze Żukowa i samorząd powiatu kartuskiego.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta.

Więcej na temat OMT na https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/38837/Rozpoczynamy-przetarg-na-S6-Obwodnice-Metropolii-Trojmiejskiej

Źródło: https://www.zukowo.pl/Przetarg_na_Obwodnice_Metropolitalna_Trojmiasta_ogloszony,27,6158#sub_mid

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka