Pomnik „Pamięci pomordowanych przez reżim hitlerowski i stalinowski w latach 1939-1945” uroczyście odsłonięty.

Przy udziale licznych gości oraz asyście Marynarki Wojennej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary reżimów hitlerowskiego i stalinowskiego z rejonu ówczesnej parafii Banino a dziś Sołectw Banino, Rębiechowo i Miszewo.

W obliczu dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie to wydarzenie jest o tyle ważne, iż przypomina nam jak bardzo nieobliczalna i szkodliwa jest wojna. Jednocześnie uświadamia nam, że raz wywalczona wolność niekoniecznie jest dana na zawsze. Dlatego też należy pamiętać o przodkach, którzy przelali krew na naszej ziemi i za naszą ziemię a zarazem w myśl łacińskiego przysłowia „Si vis pacem, para bellum – chcąc pokoju szykuj się do wojny”.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji ofiar, celebrowanej przez biskupa seniora diecezji włocławskiej Wiesława Meringa powiązanego więzami rodzinnymi z jedną z upamiętnionych ofiar. Następnie zebrani udali się pod pomnik, gdzie przy asyście honorowej Marynarki Wojennej uroczyście odsłonięto i poświęcono obelisk. W uroczystości brali udział Szef Szkolenia 3 Flotylli Okrętów komandor Walter Jarosz, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Marek Szymaniak, dyrektor biura wojewody pomorskiego Tomasz Gieszcz, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, prof. Krzysztof Ruchniewicz – dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, włodarze powiatu kartuskiego oraz Gminy Żukowo, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Po uroczystości odbyło się spotkanie w Sali Kultury podczas którego przedstawiono historię realizacji oraz podziękowano współtwórcom tegoż miejsca pamięci. Odbyły się również występy zespołu Spiéwné kwiôtczi oraz Weroniki Ceynowy a także prezentacja nowo wydanej książki Eugeniusza Pryczkowskiego „Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò”.

Za wybitne osiągnięcia kulturalne, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury – Gloria Artis” Jerzemu Stachurskiemu i Eugeniuszowi Pryczkowskiemu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod z obrazka